Įmonės pavadinimo pasirinkimas

Daugeliui tai – vienas iš sudėtingiausių įmonės kūrimo etapų. Parinkti įmonei pavadinimą iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti labai paprasta, tačiau jei esate su tuo susidūrę, sutiksite, kad toli gražu taip nėra. Kaip žinoma, įmonės pavadinimą galite pasirinkti laisvai. Tačiau kyla visokių abejonių ir pasvarstymų, ar pavadinimas tikslingas, ar reprezentuoja įmonę, ar jį supras ir lengvai įsimins klientai. Visi šie aspektai labai svarbūs įmonės vystymosi procese.

Puikiai pasirinktas įmonės pavadinimas ateityje gali reikalauja žymiai mažiau reklamos, nes gali iš karto išskiria Jus iš konkurentų. Geras pavadinimas gerai skamba ir akimirksniu sukuria emocinį ryšį su Jūsų tiksline auditorija, padeda kurti stiprų prekės ženklą.

Taigi kurdami naują verslą turi priimti svarbų ir atsakingą sprendimą – įmonės pavadinimą. Puikiai suprantate, kad pasirinkę netinkamą pavadinimą ateityje gali turėti nepatogumų. Tarkim jeigu jis bus per ilgas, klientams bus sunku jį įsiminti. Jeigu žodis ar jų junginys skambės keistai, gali tekti kaskart jį paminėjus aiškinti, ką šis vardas reiškia arba kaip jį taisyklingai ištarti bei užrašyti. Juk nenorite tam gaišti laiko.

Teisiniu aspektu įmonės pavadinimas neturi prieštarauti teisės aktams, visuomenės interesams, moralės ir humaniškumo principams, viešajai tvarkai, neturi skambėti įžeidžiančiai. Simbolinių pavadinimų darymą ir rašymą reglamentuoja Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimas „Dėl įmonių, įstaigų ir organizacijų simbolinių pavadinimų darymo taisyklių patvirtinimo”

Renkantis naują pavadinimą, būtina patikrinti Juridinių asmenų (JAR) ar Prekių ženklų registre, ar būsimos įmonės pavadinimas nėra toks pat jau egzistuojančios bendrovės pavadinimui. Jūsų pasirinktas pavadinimas nebus registruojamas, jeigu jis sutampa su jau įregistruotais pavadinimais ar prekių ženklais, arba yra į juos klaidinančiai panašus.

Galite ir patys pasitikrinti pavadinimo atitikmenį jau įregistruotiems ar laikinai rezervuotiems Lietuvos Respublikoje pavadinimams čia, o Lietuvoje registruotus prekių ženklus galite pasitikrinti pagal šią nuorodą

Patartina ne tik patikrinti pavadinimo naujumą, bet taip pat ir rezervuoti jį Juridinių asmenų registre (JAR). Tai galima padaryti pateikiant prašymą forma JAR-5. Rezervuotas pavadinimas saugomas JAR iki 6 mėn.

Jei įmonė planuoja turėti internetinį puslapį, prieš rezervuojant pavadinimą JAR, patartina išpirkti domeną, kad išvengtumėte nesklandumų, nes tikėtina, kad domeno vardas jau gali būti nupirktas kitų asmenų.

Įmonių pavadinimai yra grupuojami į keletą atskirtų ir susijusių sekcijų:

  • Žmogaus vardas ir pavardė pavadinime. Tai bene vienas paprasčiausių būdų supažindinti, kas yra įmonės įkūrėjas, tačiau toks pavadinimas neparodo, kuo užsiima įmonė. Patariama tokį vardą rinktis, kai naudojamas žmogaus vardas yra plačiai žinomas. Tokiu atveju ir klientams bus lengviau įsiminti įmonę ir jos kuruojamą veiklą.Dažnas atvejis, kai iš įkūrėjo vardo ir pavardės inicialų yra sukuriamas naujadaras ir naudojamas kaip įmonės pavadinimas. Jis būna kaip bereikšmis žodis, todėl gali tekti pavargti ateityje aiškinant kokia tai įmonė ir kuo ji užsiima.Vardą ir pavardę pavadinime galima naudoti tuomet, kai pavadinimas skirtas laisvai samdomam darbuotojui, savo srities žinovui, specialistui (pvz. architektui, privačiam daktaro kabinetui, menininkui, advokatu ir pan.).
  • Aiškinamasis pavadinimas, kai naudojamas veiklą apibūdinantį pavadinimas (pvz.: „Lietuvos draudimas“, „Kauno grūdai“ ir pan.). Tokio tipo pavadinimai nepasižymi originalumu, tačiau yra saugūs ir naudingi, nes vartotojams paprasta juos įsiminti. Pavadinimas tampa tarsi informacine-reklamine žinute klientui, nes jis gauna papildomos informacijos.
  • Bereikšmis pavadinimas, kai naudojamas raidžių kratinys ar tiesiog žodžių naujadaras. Tačiau kartais raidžių junginys yra parenkamas norint sutrumpinti įmonės pavadinimą. Tokį vardą žmonės vartoti būna paprasčiau, nei gana ilgą keleto žodžių junginį.Gali būti pavadinimui pasirenkamas jau egzistuojantis žodis, kuris tiesiogiai nieko nesako apie veiklą. Visi puikiai žinome apie legendinį “Apple” kompanijos pavadinimą.Žodžių santraupos yra mėgiamos šiomis dienomis, tad tokį įmonės vardą galite drąsiai rinktis ir Jūs. Jie originalūs ir išsiskiriantys, todėl neliksite nepastebėti.
  • Aprašomieji veiklą apibūdinantys pavadinimai. Jie tiksliai ir glaustai apibūdinma įmonės užsiimamą veiklą arba nusako, kokią paslaugą teikia ar parduoda produktą. Šie vardai yra patikimi naudoti ir yra patogūs būsimiems klientams. Nors jie originalumu nepasižymi ir gali ištirpti konkurentų vardų jūroje.

Įmonėms ne ką mažiau svarbu ne tik pasirinktas pavadinimas, tačiau ir internetinis adresas arba kitaip vadinamas domenas. Tačiau čia taip pat gali būti naudojami papildomi žodžiai ar trumpiniai, kad klientui būtų paprastą internetinį adresą rinkti klaviatūra ir įsiminti. Pasitikrinti, ar internetinis adresas yra laisvas galite internetiniame tinklalapyje www.domenai.lt.

Taigi Jūsų įmonės pavadinimas neturėtų būti sudėtingas. Geriausia, kad jis gražiai skambėtų, būtų lengvai rašomas ir tariamas bei nesunkiai įsimenamas. Taip pat atkreipkite dėmesį į lietuviškas raides įmonės vardo pasirinkime, nes pasirinkus sudėtingą lietuvišką pavadinimą gali būti keblumų ateityje bendraujant su užsienio partneriai bei klientais arba naudojant internetinio puslapio adresuose.

Tinkamai parinktas įmonės pavadinimas – sėkmingas raktas į Jūsų verslo sėkmę.